12 افزونه سئو کروم (Chrome)

12 افزونه سئو کروم که هنگام سئو سایت نباید فراموش کنید

سئو سایت یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مدیریت یک وب‌سایت است که باید در آغاز ایجاد یک سایت و هم زمان با طراحی سایت بر روی آن کار شود. سئو مناسب سایت می‌تواند شانس شما را برای جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. بنابراین بسیار مهم است که شما بتوانید از ابزارهای مناسب بهینه سازی سایت استفاده کنید تا بتوانید در نتایج موتورهای جستجو به جایگاه مهمی دست پیدا کنید.
در این مقاله قصد داریم تا شما را با افزونه‌های رایگان مرورگر گوگل کروم، به ویژه افزونه سئو کروم آشنا کنیم که می‌توانند کمک بزرگی برای سئو سایت شما باشند.

سئو داخلی

سئو داخلی بخشی از فعالیت‌های سئو سایت را شامل می‌شود که در داخل سایت و به منظور بهبود لینک‌های داخلی، محتوای سایت، سرعت سایت و….. انجام می‌شود. در اینجا به تعدادی از افزونه سئو کروم اشاره خواهیم کرد که به بهینه سازی این بخش کمک می‌کنند.

1) SEOInfo

افزونه SEOInfo

افزونه SEOInfo موارد سئو سایت را در داخل صفحه بررسی می‌کند و گزارش‌هایی از موارد بهینه سازی انجام شده ارائه می‌دهد و همچنین برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا تحقیقات بیشتری برای سئو داخلی سایت به دست بیاورید. مواردی که این افزونه سئو کروم چک می‌کند شامل برچسب‌های متا، تگ‌های canonical، امکان بازدید راحت صفحات توسط گوگل (indexability)، تگ‌های Open Graph، داده‌های ساخت یافته (structured data)، تگ زبان (hreflangs)، سرعت صفحه و موارد دیگر است.

2) Free Backlink Checker by LRT

برخلاف نامش، این افزونه هیچ ارتباطی با لینک‌های دریافتی یک صفحه سایت ندارد. بلکه این افزونه سئو کروم، لینک‌های خروجی سایت را بررسی می‌کند، یعنی لینک‌هایی که از صفحه سایت شما به سایتی دیگر داده شده است. این افزونه لینک‌های صحیح صفحه و همین طور لینک‌های شکسته و مشکل دار سایت را بررسی می‌کند و گزارشی از آن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

3) Hreflang Tag Checker

این افزونه سئو کروم که یکی دیگر از ابزارهای آنالیز سئو داخلی است، اطلاعات مربوط به تگ hreflang سایت را بررسی می‌کند. با وجود این که ابزارها و افزونه‌های فراوانی وجود دارند که این ویژگی را بررسی می‌کنند اما این ابزار از بسیاری از افزونه‌های مشابه پیشرفته‌تر است. دلیل آن هم این است که این افزونه در میان url های دارای تگ hreflang می‌خزد و پیوندهای برگشتی و اطلاعات آن‌ها را برمی‌گرداند.

تحقیق در مورد کلید واژه

احتمالا شما هم موافقید که محتواها بخش بزرگی از موفقیت سایت را برعهده خواهند داشت. بنابراین داشتن یک محتوای سئو شده می‌تواند تضمین خوبی برای موفقیت شما باشد.
یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تولید محتوای سئو شده، تحقیق کلمات کلیدی است. یعنی کلمه‌ای که تصمیم دارید صفحه سایتتان با جستجوی آن در صفحه نتایج گوگل ظاهر شود. در این جا به معرفی چند افزونه سئو کروم که به تحقیق کلمات کلیدی کمک خواهند کرد می‌پردازیم.

4) SEOStack Keyword Tool

افزونه تحقیق کلمات کلیدی کروم SEOStack Keyword Tool

این افزونه هزاران ایده برای انتخاب کلمات کلیدی به شما خواهد داد که با توجه به کلمه اصلی موردنظرتان و از نتایج قسمت سرچ سایت‌ها و موتورهای جستجو (autocomplete suggestions) مانند گوگل، یاهو، بینگ، یوتیوب، آمازون و eBay به دست آمده و پیشنهاداتی برای انتخاب کلمه کلیدی به شما ارائه خواهد داد.

5) TextOptimizer

این افزونه سئو کروم در حقیقت به عنوان یک دستیار نوشتن محتوا برای شما عمل خواهد کرد. به  این شکل که نتایج جستجو را آنالیز می‌کند تا کلمات و عباراتی که بیشتر جستجو می‌شوند را برای استفاده در محتوا به شما پیشنهاد کند. با استفاده از این عبارت‌ها و کلمات پیشنهادی در متن محتواها می‌توانید به مطابقت بیشتری با موتورهای جستجو و نتایج مورد نیاز کاربران برسید.

6) Keyword Surfer

این افزونه با عنوان افزونه‌ای برای تحقیق کلمات کلیدی و آنالیز نتایج SERP گوگل شناخته می‌شود. تخمین ترافیک سطح دامنه در نتایج جستجو، حجم کلمات کلیدی چه در نتایج محلی و چه جهانی، پیشنهاد کلمه کلیدی و شمارش بک لینک‌های سطح دامنه از جمله امکانات این افزونه سئو کروم است.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال یا فنی به بخشی از روند بهینه سازی سایت گفته می‌شود که در آن به بررسی موارد فنی و رفع مشکلات تکنیکی سایت پرداخته می‌شود. در ادامه به چند نمونه از افزونه سئو کروم که به شما در سئو تکنیکال کمک خواهند کرد می‌پردازیم:

7) Link Redirect Trace

افزونه سئو Link Redirect Trace

همه url هایی که در یک زنجیره ریدایرکت مانند ریدایرکت 301 یا 302 هستند را مشخص خواهد کرد. به علاوه این افزونه برای پیدا کردن لینک‌های از دست رفته بسیار مفید خواهد بود.

8) Google Lighthouse

افزونه سئو کروم Google Lighthouse صفحه سایت شما را بررسی می‌کند و پیشرفت‌های مربوط به عملکرد، دسترسی، بهترین شیوه‌های توسعه و البته سئو را پیشنهاد می‌دهد.

9) AMP Validator

AMP Validator

این افزونه بررسی می‌کند که صفحه سایت شما دارای نسخه AMP ( نسخه سبک سایت برای موبایل) برای نمایش در نسخه‌های موبایل هست یا نه؟ اگر صفحه از نسخه AMP برخوردار باشد، سپس افزونه AMP Validator بررسی می‌کند که آیا این صفحه به درستی در این نسخه عمل خواهد کرد یا نه.

یکی برای همه!

شاید اکنون به این فکر افتاده باشید که آیا افزونه‌ای وجود ندارد که بتواند امکانات گسترده‌ای را در اختیارتان بگذارد و ابزاری برای بررسی سئو بخش‌های مختلفی از سایت باشد؟ در آخرین بخش سعی داریم تا چند افزونه تقریبا همه کاره و البته مهم و معروف سئو سایت را به شما معرفی کنیم:

10) Ahrefs SEO Toolbar

Ahrefs SEO Toolbar

این افزونه سئو کروم که یک افزونه محبوب در میان سئو کاران است، یک گزارش کامل از سئوی صفحات سایت ارائه خواهد داد. این گزارشات شامل گزارش سئو داخلی، ریدایرکت‌ها، لینک‌های شکسته، لینک‌های نوفالو (nofollow) است. همچنین به کمک این افزونه می‌توانید اطلاعات مربوط به صفحه، دامنه و کلمه کلیدی را برای url های بازدید شده و نتایج جستجو شده به دست آورید.

11) MozBar

یکی دیگر از افزونه‌های سئو کروم افزونه مربوط به سایت moz است که اطلاعات کاملی مربوط به قدرت دامنه، قدرت صفحه و درصد اسپم بودن سایت به شما ارائه خواهد داد. همچنین به کمک این افزونه می‌توانید مسائل مربوط به on-page سایت، استخراج SERP گوگل و لینک‌های ورودی را بررسی کنید.

12) SEO Minion

این افزونه که شاید در میان ایرانی‌ها نسبت به دو افزونه قبلی کمتر شناخته شده باشد، کار آنالیز سئو داخلی، چک کردن لینک‌های شکسته، پیش نمایش SERP گوگل و شبیه‌ساز موقعیت مکانی (location) گوگل را انجام می‌دهد. یک امکان جالب دیگر این افزونه سئو کروم امکان نمایش و مقایسه نتایج صفحه جستجو SERP برای دو موقعیت مکانی متفاوت است.

منبع: ahrefs.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.