در گذشته، پیش از شکل گیری مفهومی به نام شبکه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط میان دو نقطه دور گزینه‌های زیادی وجود نداشت و شاید روزها و گاه ماه‌ها طول می‌کشید تا یک پیام به شخصی در نقطه‌ای دیگر از کشور برسد، چه برسد به کشوری دیگر! در چنین شرایطی تنها راه تجارت و برقراری ارتباط کاری، سفر به منطقه مورد نظر بود. به همین دلیل بازرگانی و سفرهای تجاری در گذشته بیشتر انجام می‌شد.
این سفرهای تجاری دردسرهای خاص خودش را داشت. از هزینه سفر گرفته تا زمان طولانی سفر و خطراتی که در مسیر متوجه تجار  بود همگی کار تجارت و شناسایی یک کسب و کار را سخت می‌کرد.
اما با تغییر شیوه زندگی ما و پیشرفت تکنولوژی و قرارگیری در عصر ارتباطات، شیوه برقراری ارتباط و به دنبال آن شیوه تجارت، شناسایی برند و کسب و کار تغییر کرد. دیگر نیازی نیست که برای یک تجارت کوچک، یک سفر طولانی مدت را به جان خرید یا برای شناخت کسب و کار و ورود به دنیای رقابت اقتصادی از شیوه‌های قدیمی استفاده کرد. تنها کمی آشنایی با دنیای شگفت انگیز اینترنت، وب سایت و شبکه‌های اجتماعی کافی است.

شبکه اجتماعی چیست؟

شبکه‌های اجتماعی چگونه شکل گرفتند؟

همانطور که در مقدمه اشاره شد شبکه‌های اجتماعی به منظور برقراری ارتباط آسان‌تر و گفتگو میان افراد از سراسر جهان شکل گرفتند. برقراری ارتباط در این شبکه‌ها به شیوه‌ای ساده‌تر و خودمانی‌تر امکان پذیر است و از آن جایی که ارتباطات در قالب تصویر یا متن انجام می‌شود کار را برای کاربران آسان‌تر می‌کند.
برای برقرای ارتباطات ساده‌تر و شکل گیری تعاملات اجتماعی در سراسر دنیا این شبکه‌های اجتماعی شکل گرفتند و کم کم توانستند راه خود را در دنیای کسب و کار باز کنند.

سوشال مدیا

شبکه‌های اجتماعی معروف دنیا

اولین شبکه اجتماعی که با استقبال خوبی از سوی کاربران مواجه شد را می‌توان فیس بوک دانست. این شبکه اجتماعی برای نخستین بار این امکان را برای مردم فراهم کرد تا تنها سوم شخص ارتباطات اینترنتی نباشند و بتوانند با همدیگر چت کنند، به تبادل اطلاعات بپردازند و خودشان هم به عنوان اول شخص در برقرای ارتباط نقش داشته باشند.
فیس بوک راه را برای سایر شبکه‌های اجتماعی هموارتر کرد.

توییتر را شاید بتوان یکی از قدرتمندترین شبکه‌های اجتماعی نامید که کاربران بسیاری را از سراسر دنیا جذب کرده است. این شبکه اجتماعی محبوب یکی از قدرتمندترین ابزار در دنیای سیاست و ارتباطات مسائل جهانی هم به شمار می‌رود. کمتر سیاستمداری در جهان وجود دارد که یک حساب کاربری توییتر نداشته باشد. به علاوه وقوع یک رخداد می‌تواند سیلی از هشتگ‌های توییتری را به همراه داشته باشد که به صورت جهانی آن را به یک ترند در دنیا تبدیل می‌کند.

شبکه اجتماعی بعدی که توانست به صورت کاملا ویروسی خود را در سراسر جهان در میان کاربران مشهور کند و حتی وارد زندگی روزمره کاربران شود، اینستاگرام است. اینستاگرام به طور شگفت انگیزی حالا دیگر به جزئی از زندگی مردم تبدیل شده است. مردم نه تنها به برقراری ارتباط از طریق اینستاگرام می‌پردازند بلکه روزمرگی‌های خود را با آن به اشتراک می‌گذارند. قدرت این شبکه اجتماعی آن را به یکی از ابزارهای تبلیغاتی بزرگ در دنیای کسب و کار آنلاین تبدیل کرده است. اینستاگرام به یکی از شبکه‌های اجتماعی قدرتمندی تبدیل شده که بسیاری از کسب و کارها به کمک آن رونق یافته و بسیاری از مردم به کمک آن به کسب درآمد می‌پردازند.

چرا شبکه‌های اجتماعی؟

با توجه به مطالبی که تاکنون ذکر شد احتمالا به اهمیت شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز پی برده‌اید. امروزه دیگر استفاده از روش‌های قدیمی برای کسب درآمد اقتصادی، فعالیت در رویدادهای اجتماعی و اطلاع از اخبار و رویداد‌ها کافی نیست. هر قدر هم که از ورود به دنیای شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید نیاز دنیای امروز و فراگیری استفاده از این شبکه‌ها در دنیا شما را وادار به استفاده از آن‌ها خواهند کرد. بنابراین بهتر است به جای مقاومت، هر چه سریع‌تر روش استفاده صحیح از آن‌ها را یاد بگیرید. بله روش صحیح!
شبکه‌های اجتماعی نیز مانند بسیاری از ابزارهای دیگر می‌توانند در کنار فواید و مزیت‌های خود مشکلاتی را به همراه داشته باشند. اما نکته مهم این است که بتوانیم روش درست استفاده از آن‌ها را بیاموزیم.
برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در بخش اقتصادی و استفاده از آن‌ها در دنیای کسب و کار لازم است تا آموزش ویژه‌ای را برای استفاده از آن‌ها دنبال کنید.

شبکه اجتماعی
شبکه های اجتماعی

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

این روزها کمتر کسب و کاری را پیدا می‌کنید که به فکر طراحی سایت و ایجاد شبکه‌های اجتماعی برای آن نباشد. سایت‌ها مانند شرکت یا مغازه شما خواهند بود. مشتری وارد آن می‌شود، توضیحات شما را می‌شنود، محصولاتتان را می‌بیند، با خدمات شما آشنا می‌شود و در نهایت برای خرید تصمیم گیری می‌کند.
اما نقش شبکه‌های اجتماعی در این میان چیست؟ شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی در دنیای آنلاین به شمار می‌روند و یک تبلیغ موثر برای کسانی هستند که به طور ویژه قرار نیست هزینه گزافی را برای تبلیغات خرج کنند. شبکه‌های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام به قدری کاربر دارد که تبلیغات شما به اندازه کافی دیده شود.

البته فعالیت در این شبکه‌ها و تبلیغات اینستاگرامی نیازمند تجربه و دانش لازم در این زمینه است. بنابراین پیشنهاد تیم دیجیتال مارکتینگ سیماساز این است که اگر می‌خواهید در دنیای تبلیغات و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی قوی ظاهر شوید حتما از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

پشتیبانی از این شبکه‌های اجتماعی و به روز نگه داشتن آن‌ها نیز باید توسط یک گروه متخصص به شیوه درست انجام شود. هشتگ گذاری مناسب یکی دیگر از گزینه‌هایی است که در فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام باید به درستی انجام شود. رعایت این موارد و بسیاری از نکات دیگر به شناخته‌تر شدن شما کمک کرده و در یک کلام می‌تواند منبع درآمد خوبی برای شما باشد.

شبکه‌های اجتماعی و سئو 

اگر بحث سئو سایت ما را دنبال کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که سئو چه نقش مهم و حیاتی در رشد سایت و در نتیجه کسب و کار شما خواهد داشت. شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزارهای مهم به اشتراک گذاری مطالب می‌توانند نقش مهمی در سئو و بهینه سازی سایت‌ها به شمار بروند و یکی از ابزارهای خوب برای دریافت سیگنال اجتماعی از سوی موتورهای جستجو هستند.

بنابراین بسیار مهم است که یک کارشناس سئو بر فعالیت شبکه‌های اجتماعی نظارت داشته باشد، تا به این شیوه هم بخش تبلیغاتی به خوبی مدیریت شود، هم به شهرت برند کمک کند و هم ابزاری مناسب برای سئو و بهینه سازی سایت شما باشد.

شبکه‌های اجتماعی با سیماساز

آژانس دیجیتال مارکتینگ سیماساز به کمک کارشناسان شبکه‌های اجتماعی مدیریت این بخش حیاتی از دنیای تبلیغات را بر عهده دارند. همچنین تیم سئو سیماساز بر روند کار سئو شبکه‌های اجتماعی نظارت داشته و کار سئو سایت به کمک این شبکه‌ها را پیگیری خواهند کرد.
سیماساز با توجه به اهمیت شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان ابزار مهم کسب و کار در کشور خودمان ایران، استراتژی مناسبی برای فعالیت در این شبکه اجتماعی قدرتمند و پشتیبانی از آن را در دستور کار خود قرار داده است.
برای بهره‌مندی از مشاوره و دریافت خدمات مربوط به مدیریت و پشتیبانی شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با راه‌های ارتباطی سیماساز ارتباط برقرار کنید و مشاوره شبکه‌های اجتماعی را از پشتیبان ما دریافت کنید.

شبکه های اجتماعی سیماساز