کمربندها را محکم ببندید، الگوریتم جدیدی در راه است! از سال آینده گوگل صفحاتی را که میزان رضایت بالایی داشته و به اصطلاح الگوریتم جدید خودش، تجربه صفحه بهتری دارند، برجسته می‎کند.

گوگل تایید کرد به‎روزرسانی جدیدی را در زمینه Experience در ماه مه سال 2021 راه‎اندازی خواهد کرد. بنابراین، تا این تاریخ مشخص شده از سوی گوگل، برای به‎روز‎رسانی الگوریتم جدیدش، فرصت داریم سایت‎های خودمان را آماده این به روزرسانی جدید گوگل کنیم. اگر شما هم مثل ما کنجکاوید که ماهیت الگوریتم تجربه صفحه چیست، در ادامه این مقاله سیماساز همراه ما باشید.

در الگوریتم تجربه صفحه، تجربه کاربر از بازدید صفحه شما برای رتبه‎بندی لحاظ خواهد شد. گوگل در اعلامیه‎ای عنوان کرد “امروز اعلام می‎کنیم سیگنال‎های تجربه کاربر از صفحه شما در رتبه‎بندی ماه مه 2021 منتشر خواهد شد.” همچنین نشانگرها و المان‎های بصری که در صفحاتی که تجربه عالی کاربر را دارند نیز مورد آزمایش قرار خواهد داد.

موبایل فرندلی بودن

الگوریتم تجربه صفحه چیست؟

برای درک اینکه کاربر چگونه تجربه یک صفحه وب را درک می‎کند، گوگل باید مجموعه‎ای از سیگنال‎ها را ارزیابی کند تا به این موضوع دست پیدا کند. این سیگنال‎ها شامل سرعت بارگیری، موبایل فرندلی بودن و سازگاری سایت با دستگاه موبایل، اجرای سایت با نسخه HTTPS و دارا بودن نسخه‎های داخلی، در کنار آن اینکه با بارگذاری صفحه آیا صفحات به اطراف می‎پرد یا نه؟

همانطور که در ماه می اعلام شد، تجربه صفحه از چندین فاکتور موجود در رتبه‎بندی جستجوی گوگل تشکیل شده است که در ادامه به آن‎ها اشاره خواهیم کرد:

  • سازگاری با موبایل
  • سرعت به روزرسانی صفحه
  • افزایش رتبه سایت‎های دارای HTTPS
  • مرور ایمن (safe browsing)
  • مشکلات مزاحم‎ها در سایت (مثل پاپ‎های بی‎مورد و تبلیغات بی‎رویه سایت‎ها)
  • در کنار معیار سرعت و قابلیت استفاده سایت

برای این که بتوانید این اصلاحات را برای سایت خودتان بررسی کنید و برای رشد سئو سایت خودتان آن‎ها را بهبود ببخشید، باید در قالبی که گوگل آن را Core Web Vitals نام برده، این کار را انجام دهید.

شاخص‎های تصویری تجربه کاربری در نتایج جستجو

هنگامی که به روزرسانی Page Experience فعال می‎شود، گوگل روش‎های مختلفی را برای نمایش “شاخص تصویری” در نتایج جستجو آزمایش می‎کند که اگر شما در جستجوی خود تجربه خاصی از صفحه داشته باشید، یک جستجوگر مطلع می‎شود. در گذشته گوگل، با نمادهای AMP، برچسب‎های کند، برچسب‎های سازگار با موبایل و موارد دیگر این نوع شاخص‎های بصری را نشان داده است.

شرکت گوگل اعلام داشت “ما معتقدیم که ارائه اطلاعات در مورد کیفیت تجربه صفحه وب می‎تواند برای کاربران در انتخاب نتیجه بازدیدی که از یک جستجو انجام می‎دهند، مفید باشد.” اسنیپت‎ها یا پیش نمایش تصویر کمک می‎کند تا امکان اطلاع از زمینه موضوعی مطالب سایت برای کاربران فراهم شود تا بدانند یک صفحه می‎تواند چه اطلاعاتی متناسب با جستجوی آن‎ها ارائه دهد.

سخت است که بتوانیم زمانی را برای دوام شاخص تجربه کاربری در این مرحله اعلام کنیم. این مرحله بستگی به نظر گوگل دارد تا تصمیم بگیرد بر اساس داده‎ها آیا ارزش دارد این نتایج نمایش داده شوند یا خیر. گوگل اعلام کرده است به زودی این نمادها و برچسب‎ها را در نتایج جستجو مشاهده خواهید کرد. گوگل بیان داشت “قصد داریم این آزمایش را به زودی انجام دهیم و اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد در ماه مه 2021 آغاز خواهد شد و جزئیات پیشرفت این مورد را در ماه‎های آینده به اشتراک خواهد گذاشت.”

شاخص‎های تجربه صفحه

نحوه آماده‎سازی برای به روز‎رسانی صفحه تجربه

برای اینکه تجربه کاربر را به‎روزرسانی کنید و عامل رتبه‎بندی شما فعال شود باید در گوگل سرچ کنسول عبارت Core Web Vitals را جستجو کنید تا این قابلیت برای شما فعال شود.

AMP برای نمایش مقالاتی که به‎روزرسانی شده‎اند در جستجوی ماه مه 2021 مورد نیاز نخواهد بود. البته گوگل از AMP پشتیبانی خواهد کرد زیرا اعتقاد دارد یکی از ساده‎ترین و مقرون به صرفه‎ترین راه برای ناشرانی است که به دنبال نتایج عالی هستند. اگر شما یک نسخه AMP از محتوای خود را منتشر کنید، جستجوی گوگل به همان نسخه‎ای که بهینه شده است، محتوا را پیوند خواهد داد.

اینکه الگوریتم تجربه صفحه واقعاً چه تاثیری در رتبه‎بندی خواهد داشت، هنوز مشخص نیست. بسیاری از متخصصان جستجوگرها انتظار دارند که این امر نسبتاً جزئی باشد، زیرا بسیاری از علائم Page Experience از قبل در الگوریتم‎های جستجوی Google نقش دارند. با این وجود شاخص تصویری که امروز گوگل اعلام کرد، به سئوکاران گوشزد کرد که باید کم کم به Core Web Vitals و دیگر سیگنال‎های تجربی توجه داشته باشند. مثل تجربه کاربری و البته تجربه صفحه!

برای اطلاع از اخبار بعدی الگوریتم جدید گوگل با مقالات آتی سیماساز همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.