قطعا می‎دانید که راز شناخته‎تر شدن سایت شما و بهینه سازی و سئو سایت مناسب، داشتن محتواهای قوی و مخاطب پسند است که توسط کاربران بیشتر جستجو شود. محتواهایی که عناوین آن‎ها ایده‎ای بکر و استفاده نشده داشته باشد که برای کاربران جذاب باشد، می‎تواند آن‎ها را جذب کرده و به سمت سایت شما هدایت کند. افزایش ترافیک ناشی از بازدید محتوا، همان چیزی است که به شما در بهبود سئو سایتتان کمک خواهد کرد. 

در این مقاله قصد داریم شما را با 17 روش کاربردی برای پیدا کردن ایده تولید محتوا و انتخاب عنوان محتوا آشنا کنیم.

استراتژی محتوا

برای اینکه بتوانید برای تولید محتواهای متنی، ویدئو و یا پادکست سوژه مناسب پیدا کنید، می‎توانید از لیست زیر استفاده کنید:

 1. برچسب‎های قسمت Google image 
 2. کتابخانه تبلیغات فیس بوک
 3. ابزار تحقیق کلمات کلیدی Reddit
 4. بهترین پیوندها
 5. ابزار موضوعات داغ
 6. بررسی نظرات وبلاگ
 7. کانال‎های YouTube رقبا
 8. استفاده از سایت Product Hunt
 9. گزارش صفحات فرود Google Analytics
 10. راه اندازی مجدد محتوا
 11. راهنماهای سالانه 
 12. بخش جستجوهای مرتبط گوگل

1- برچسب‎های قیمت تصاویر گوگل

ابتدا ایده و موضوع کلی که در ذهن دارید در بخش google image سرچ کنید. سپس از قسمت پایین نوار جستجو می‎توانید کلمات کلیدی را که به صورت برچسب قرار گرفته‎اند ببینید. این کلمات در حقیقت نزدیک‎ترین عبارات به عبارت جستجو شده توسط شماست که توسط کاربران دیگر نیز جستجو می‎شوند. حال کاری که باید بکنید این است که این عبارات را با عبارت مورد نظر خودتان ترکیب کنید.

برچسبهای گوگل

برای مثال وقتی عبارت “رژیم غذایی” را جستجو می‎کنیم با عبارت “لاغری” مواجه می‎شویم. بنابراین عنوان “رژیم لاغری” می‎تواند ایده عنوان محتوای مناسبی باشد.

2-کتابخانه تبلیغات فیسبوک

این گزینه هم منبع مناسبی برای یافتن ایده عنوان محتوا است. برای این کار لازم است تا برای یافتن یک صفحه فیسبوک در قسمت کتابخانه تبلیغات فیسبوک جستجو کنید. در این حالت تمام تبلیغاتی که در حال حاضر وجود دارند را مشاهده خواهید کرد. بسیاری از این تبلیغات شما را به یک لندینگ پیج مورد نظر تبلیغ کننده هدایت خواهند کرد. اما این صفحات مد نظر ما نیست! شما باید به تبلیغاتی دقت کنید که بخشی از محتوای اصلی تبلیغ دهنده را در بر دارد. در حقیقت شما باید عبارت‎ها و کلماتی که در متن این تبلیغات به کار رفته را هدف قرار دهید. چرا؟
زیرا این کلمات احتمالا برای تبلیغ دهنده بازدهی داشته است که روی آن‎ها سرمایه گذاری کرده است. بنابراین شما می‎توانید از این کلمات که در یک تبلیغی که برای آن هزینه شده، به عنوان ایده عنوان محتوا هایتان استفاده کنید.

3-ابزار تحقیق کلمات کلیدی Reddit

ابزار ردیت

این ابزار یکی از ابزارهای جذاب و مناسب برای کسب ایده موضوع تولید محتواست. تفاوت ردیت با سایر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی این است که به جای این که یک عبارت را از شما بگیرد و یک سری از پیشنهادات را به شما ارائه کند، موضوعات داغی که در حال حاضر در ردیت بر سر آن‎ها گفتگو می‎شود به شما نمایش خواهد داد.
بخش جذاب داستان ردیت این است که میزان حجم جستجو این عبارات را از keyword planner گوگل دریافت کرده و به شما نشان می‎دهد. 

4- بهترین پیوند‎ها 

بهترین محتواها، محتواهایی است که پیوندهای زیادی از سایت‎های دیگر به آن داده شود. اما چگونه می‎توان محتوایی یافت که دیگران به خودشان زحمت لینک دادن به آن را بدهند؟ می‎توان ایده عنوان محتوایی که به آن پیوندهای بسیاری داده شود را از آنالیز و بررسی صفحاتی که لینک‎های زیادی به آن داده شده‎اند به دست آورید.
ابزار‎های زیادی مانند ahrefs و moz این امکان را به شما می دهند که صفحاتی از یک سایت را که پیوندهای بسیاری به آن داده شده است، ببینید. از عناوین این صفحات می‎توانید به عنوان ایده‎ای برای تولید محتوای خودتان استفاده کنید.

5-ابزار Exploding Topics

exploding topics

یکی از بهترین ایده‎های عنوان تولید محتوا، موضوعات جدید است. زیرا این موضوعات رقیب کمتری خواهند داشت. در این حالت شما یکی از اولین‎هایی خواهید بود که در آن موضوع خاص محتوا تولید کرده‎اید و این یک مزیت بزرگ برای محتوای شما خواهد بود.

اما چطور این موضوعات جدید را پیدا کنید؟ ابزار Exploding Topics یکی از ابزارهای رایگانی است که در وب موضوعاتی را که بیشتر جستجو می‎شود و محبوب‎تر است بررسی می‎کند. اگر هم شما بخواهید جستجوها را بر اساس موضوع مورد نظر خودتان تنظیم کنید، می‎توانید لیست نتایج را براساس دسته بندی موردنظرتان مرتب کنید. تنها مشکل این ابزار عدم وجود تنظیم زبان جستجوست.

6- نظرات وبلاگ

نظرات و کامنت‎های وبلاگ‎ها (چه وبلاگ خودتان چه در جستجو وبلاگ سایر سایت‎ها) ایده عنوان محتوا مناسبی است. کاربران در نظراتشان موضوعاتی را مطرح می‎کنند که به آن علاقه دارند و اگر محتوایی درباره آن منتشر شود را دنبال می‎کنند. حتما توجه کنید تا موضوعاتی را انتخاب کنید که مورد بحث کاربران است.

7-کانال یوتیوب رقبا

کانال یوتیوب

می توانید موضوعات و ایده‎های مناسبی برای تولید محتوا از میان عناوین ویدئوهای یوتیوب پیدا کنید. این روش بسیار ساده و مناسب است. تنها کافی است کانال یوتیوب رقیبتان را دنبال کنید و آن را بر روی نمایش محبوب ترین‎ها تنظیم کنید. در این حالت همواره محبوب‎ترین و پربازدیدترین ویدئو رقیبتان را مشاهده کرده و می‎توانید از موضوع آن برای تولید محتوا استفاده کنید.
این استراتژی برای یافتن موضوعات برای ویدیوهای YouTube بهترین عملکرد را دارد. اما می‎توانید از آن برای ایده‎های موضوعی برای پست‎های وبلاگ، اینفوگرافی‎ها، پادکست‎ها و… و یا هر نوع محتوای دیگری که ایجاد می کنید، استفاده کنید.

8-استفاده از سایت Product Hunt

در این سایت شما می‎توانید محبوب‎ترین محصولات کاربران را مشاهده کنید. نیازی نیست درباره این محصولات محتوا تولید کنید بلکه تنها کافی است ایده عنوان محتواهایی را بیاید که به رفع مشکلات کاربران در زمینه استفاده از آن محصول یا روش استفاده از این محصولات می‎پردازد.

9-گزارش صفحات فرود Google Analytics

این روش یک روش عالی برای یافتن ایده موضوعاتی است که برای وبلاگ شما مناسب است. به این منظور تنها کافی است سایت شما کمی بازدیدکننده داشته باشد و به گوگل آنالیتیکس متصل شده باشد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که به قسمت لندینگ پیج گوگل آنالیتیکس بروید به این منظور به قسمت Behavior و سپس زیر منوی site content بروید و برروی landing pages کلیک کنید. این بخش صفحاتی از سایت شما را نشان خواهد داد که بیشترین ترافیک را به سایت شما هدایت می‎کنند.

گوگل آنالیتیکس

10- راه اندازی مجدد محتوا

اگر نیاز به تولید محتوا دارید اما واقعا در یافتن موضوع جدید موفق نیستید، می‎توانید به محتواهای قدیمی‎تر سایتتان مراجعه کنید. به روز رسانی یک محتوای قدیمی که اطلاعات آن ممکن است تغییر کرده باشد، می تواند ایده عنوان محتوا برای شما باشد که از نظر گوگل هم بسیار مناسب است.

11- استفاده از راهنمای سالانه

اگر در جایگاه رقابتی قرار دارید و برخی از کلمات کلیدی شما سختی بالایی داشته باشد و برای آن قبلا محتوا تولید کرده باشید، نیازی نیست به ایده جدیدی برای عنوان محتوا فکر کنید. تنها کافی است یک لیست از راهنمایی سالانه ایجاد کنید. فرض کنید شما روی کلمه پر رقابت “طراحی سایت” کار می‎کنید. می‎توانید یک راهنمای سالانه از طراحی سایت ایجاد کنید مثلا راهنمای طراحی سایت 2020!

12- نتایج مرتبط جستجوی گوگل

نتایج گوگل

به عنوان یک ایده تولید محتوا می‎توانید از نتایج مرتبط جستجوی گوگل استفاده کنید. این روش مناسب برای یافتن کلمات کلیدی با رقابت کم است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای یک عبارت جستجو کنید و سپس در قسمت پایین صفحه نتایج جستجوی گوگل و در بخشی که با عنوان …Searches related to عبارات مرتبط را مشاهده کنید.

تا اینجا ما به 12 روش مناسب برای یافتن ایده محتوا اشاره کردیم. به کمک روش‎های ذکر شده در این مقاله می‎توانید به راحتی مقالات جذاب و پربازدیدی بنویسید که نظر مخاطبان را جلب کند. اگر شما روشی را می‎شناسید که از آن نتیجه مناسبی کسب کردید یا ایده خوبی برای یافتن موضوع تولید محتوا به حساب می‎آید با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.