راهنمای بازاریابی محتوا

چطور یک محتوای فوق العاده تولید کنیم؟ راهنمای گام به گام بازاریابی محتوا

اگر دوست دارید که مشتریان و مخاطبانتان درباره محصولات، خدمات و برند شما صحبت کنند، بازاریابی محتوا بهترین روش است. یک بازاریابی محتوایی مناسب می‌تواند مخاطبانتان را با موضوع مورد نظر شما درگیر کند و شما را به نتیجه دلخواهتان برساند. نتیجه‌ای که روند آن به کمک سئو سایت، قابل تقویت است.

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی بازاریابی محتوا نقشه راهی است که نه تنها به شما می‌گوید چه چیزی را می‌خواهید ایجاد کنید، بلکه نحوه ایجاد آن، توزیع آن و در نهایت استفاده از آن برای جذب، حفظ و تبدیل خوانندگان و بینندگان به مشتری را هم تعیین می‌کند. بنابراین تعیین یک استراتژی موفق تضمین آینده کاری موفق شما خواهد بود.


استراتژی بازاریابی محتوا
در این مقاله از
سیماساز قصد داریم تا شما را با یک راهنمای گام به گام برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق آشنا کنیم که یک برنامه عالی برای تولید محتوا در اختیار شما قرار خواهد داد.

1– هدف بازاریابی محتوا را تعیین کنید.

همیشه قبل از ساخت چیزی باید مشخص کنید که از ساخت آن چه هدفی دارد. پیش از ساخت یک استراتژی بازاریابی برای محتوا لازم است که هدف خودتان از تهیه آن را تعیین کنید. همه استراتژی‌های بازاریابی با پاسخ به این سوال تهیه می‌شوند; با چه چیزی قرار است میزان موفقیت خودتان را اندازه بگیرید؟ میزان ترافیک جذب شده؟ مشترکین و مخاطبان جدید؟ دانلود اپلیکیشن یا برنامه‌ای خاص؟ میزان تبدیل مخاطب به مشتری؟ اشتراک گذاری اجتماعی؟ تعداد بازدید ویدئو؟ بارگیری پادکست؟ یا..…؟

در حقیقت هر کدام از این موارد می‌توانند اهداف شما برای بازاریابی محتوا و تهیه استراتژی باشند. هر چه سریع‌تر بتوانید هدف خودتان را شناسایی کنید، برنامه ریزی و اقدام در جهت اهداف بازاریابی محتوا برای شما آسان‌تر خواهد شد.
اغلب در ابتدای مسیر فعالیت یک سایت هدف بازاریابی محتوا بیشتر جذب مخاطبان و سپس تبدیل آن‌ها به مخاطبان دائمی است. در قدم بعدی هدف تبدیل مخاطبان به مشتریان و در حقیقت دعوت به اقدامی از سوی کاربران در جهت اهداف ما است. برای مثال دعوت به دانلود کتاب یا خرید یک محصول.

هدف بازاریابی
نکته: از آنجایی که در ابتدای مسیر هدف شما تنها جذب بازدید و مخاطب است، اشتراک گذاری و تبلیغ می‌تواند روش موثری باشد که به کمک بازاریابی محتوا می‌تواند انجام بگیرد.

2-شناخت و درک مخاطب

بعد از این که هدف بازاریابی محتوایی را شناختید لازم است که به سراغ مخاطبانتان برید. حالا دیگر وقت این است که بدانید مخاطبانتان از چه دسته‌ای هستند، چه نیازهایی دارند و چگونه می‌توانید به نیاز آن‌ها پاسخ دهید. محتواهای شما باید به گونه‌ای باشد که پاسخی به سوالات مخاطبانتان باشد. اگر محتوایی تولید کنید که هیچ نیازی از مشتری را برطرف نمی‌کند یا از آن بدتر اصلا مخاطبی ندارد، در حقیقت تمام زحماتتان را به هدر داده‌اید.
برای اینکه مخاطب بتواند با محتوای شما ارتباط برقرار کند و به مخاطب وفادار شما تبدیل شود و حتی محتوای شما را به اشتراک بگذارد، لازم است تا برای او بنویسید.

شناخت مخاطب در بازاریابی محتوایی

3-وبلاگ خودتان راه اندازی کنید.

برای این که بتوانید یک بازاریابی محتوایی موفق داشته باشید لازم است تا وبلاگ خودتان را راه اندازی کنید و مطالبتان را با مخاطبان به اشتراک بگذارید. محتواهایی که به کمک مرحله قبل برای مخاطبان تولید شده باشند می‌تواند نقش موثری در جذب مخاطب داشته باشند.

4-محتواهای منتشر شده را به روز کنید.

برای جذب مخاطب به کمک بازاریابی محتوا همیشه هم لازم نیست از ابتدا شروع به نوشتن محتوا و مقاله‌ای جدید کنید. با به روز رسانی برخی از مطالب قدیمی و به کارگیری روش‌های مارکتینگ می‌توانید یک محتوای قدیمی را به یک مقاله قوی برای بازاریابی و مارکتینگ تبدیل کنید. به علاوه با انتشار و تبلیغ این محتوا می‌توانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید. البته توجه داشته باشید که محتوایی که قرار است به روزرسانی شود پتانسیل اجرای اهداف بازاریابی محتوایی شما را داشته باشد و هم جهت با اهداف استراتژی محتوایی شما باشد.

5-ایجاد یک پایگاه داده از ایمیل ها را آغاز کنید.

برای این که بتوانید بهتر اهداف مارکتینگ و بازاریابی محتوایی خودتان را در پی بگیرید، لازم است که شروع به جمع آوری پایگاهی از ایمیل‌های مخاطبانتان کنید. این کار امکان این را برای شما فراهم می‌کند که لینک مقاله‌ها یا محتواهای مورد نظرتان را از طریق ایمیل برای مخاطبانتان ارسال کنید و اشتراک گذاری محتواها را سریع‌تر خواهد کرد. به علاوه می‌توانید مشتریانتان را سریع‌تر از فروش‌های ویژه یا پیشنهادات خودتان مطلع کنید.
البته جمع آوری این ایمیل‌ها زمانی ممکن است که شما گام‌های قبلی را به درستی اجرا کرده باشید، مخاطب جذب کرده باشید و به قدری در مخاطب اطمینان ایجاد کرده باشید که حاضر شود تا ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهد.

ایجاد پایگاه ایمیل

6-تحقیق کلمات کلیدی و سئو

بعد از طی گام‌هایی که ذکر شد نوبت آن است که به تحقیق کلمات کلیدی محتوایتان بپردازید. تحقیق کلمات کلیدی در حقیقت گامی در سئو محتوا به شمار می‌رود. به کمک تحقیق کلمه کلیدی شما کلمات و عباراتی را که در زمینه کاری شما و متناسب با اهداف بازاریابی شماست و توسط کاربران جستجو می‌شود شناسایی خواهید کرد. هر چه میزان جستجو کلمات مورد نظر شما بیشتر باشد، ارزش بیشتری برای سرمایه گذاری محتوایی خواهد داشت. به کار گیری این کلمات، البته با رعایت اصول سئو در محتوای شما، به جستجو شدن توسط مخاطبان و جذب کاربران کمک خواهد کرد.

7-فرمت مناسب را برای تولید محتوا انتخاب کنید

لازم است تا فرمتی متناسب با اهداف بازاریابی محتوایی برای تولید و انتشار مقاله‌هایتان در نظر بگیرید. متن، ویدئو، پادکست، اینفوگرافیک و ….. از جمله فرمت‌هایی هستند که متناسب با نوع، موضوع و اهداف محتوای شما می توانند مخاطبان طرفدار خودشان را جذب کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

8-محتواهایتان را به اشتراک بگذارید.

فراموش نکنید که اشتراک گذاری محتواهای منتشر شده شما، کلید جذب مخاطب بیشتر برای شما خواهد بود. هر چقدر هم که محتوای عالی و جذابی تولید کنید که تمامی اصول بازاریابی محتوا و سئو در آن رعایت شده باشد، اگر به اشتراک گذاشته نشود، شانس کمتری برای دیده شدن در میان انبوه مقالات و محتواهای دنیای وب خواهد داشت.

فراموش نکنید که گام‌هایی که در این مقاله ذکر شد همگی نیازمند زمان و صرف انرژی و وقت زیادی هستند و برای اجرای درست آن‌ها نیازمند تلاش یک تیم است. اما نتیجه‌ای که اجرای این استراتژی محتوا برای شما به همراه خواهد داشت باور نکردنی خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.